Close

04. 08. 2015

KAS TIPUS IKKA PEAB ÜKSILDANE OLEMA?

“Kuningatel pole sõpru – neil on üksnes alluvad ja vaenlased”, ütles Stannis Baratheon nürilt (USA ulmekirjanik George R.R. Martin “Kuningate heitlus”).

Tegelikult pärineb fraas “Tipus on üksildane” hiinakeelsest vanasõnast, mis kõlab otsetõlkes “(Mäe) tipus on külm”. Vanasõna annabki külma metafoori najal edasi üksildustunnet, mida (tipp)juhid (väidetavalt) sageli kogevad. Ja vanasõnad sünnivad teatavasti ikka argikogemustest, meie endi elust. Seega, kui argipäevane on Sinu kui tippjuhi tööpäevas stenaarium, kui lähed hommikukohvi võtma ja satud tõelise võõrkehana oma kolleegide sekka, kes on äkitselt justkui igasugusest elust tühjaks imetud? Kui just äsja rõkkas kohvinurgas nakatav naer ja elav jutuvada, siis Sinu saabumisel asendus see peaaegu käegakatsutava ebamugavustunde ning nihelemisega: ” Aga me siis läheme tööle….” Sel hetkel tunned selgelt, et oled tõelise okkalise musta monstrumina sattunud oma erkkollaste minionide-multifilmitegelaste sekka, kes kiirustades oma ametipostidele sibavad. Isegi hommikust koerailma pole kellegiga kiruda…

“Sellest ma küll ei unistanud…”

Sa oled oma edukusse kõvasti panustanud, selle nimel pingutanud ja tõelisi kadalippe läbinud. See kõik on tulnud kalli hinnaga või vähemalt nii Sa arvasid, kuid äkki on hoopiski praegu kätte jõudnud tõelise lõivu –üksilduse- tasumise aeg. Kõik pidi minema ju hoopiski teistmoodi: lisaks vinge vaatega kontorile, uhkelt läikivale firmaautole ja kopsakale tasunumbrile (puhkus Maldiividel ja saunaga tuunitud mereäärne suvemaja) peaks Sa olema ümbritsetud paljude toetavate, usaldavate ning Sind järgivate inimestega. Tegelikkuses on aga pidevalt kuklasse hingavad investorid, õigete otsuste tegemisega seotud painavad unetud ööd ja kõledast üksildusest kumisevad 24/7. See polnud osa plaanist! Ehkki üksildus kui selline pole läbinisti halb. Isiklikult arvan, et üksildus on juhile ja igale inimesele lausa hädavajalik – tagasipeegeldamiseks, (enese)analüüsiks ja oma arengusse investeerimiseks. Isolatsioon, seevastu, on aga teine tera – see on ebatervislik, sest sunnib meid kaotama sidet reaalsuse ning ümbritsevate inimestega.

Kuidas isoleerituse deemonist võitu saada?

Töötades ise juhtival ametikohal ja toetades professionaalse coach’ina teisi juhte nende teekonnal, olen ma täheldanud läbivat probleemide mustrit, mille alusel olen koostanud 7 meetodi mudeli, kuidas juhina isoleerituse deemonist võitu saada. Täpsustan siinkohal kohe, et see ei ole õpetus ega moraalilugemine, vaid analüüsitud tähelepanekute ning reaalsete praktikate tulem, mis võib ka Sulle kui tippjuhile äratundmisrõõmu ja lohutust pakkuda. Sa ei ole üksi.

7 meetodit üksindusega toime tulekuks

Pea meeles, et olles eeskuju, oled Sa endiselt ka inimene
Leides end ühel hetkel tippjuhi vastutusrikastest kingadest, vajad kohanemisaega. Harjumist nõuab ka see, et oled muutunud äkitselt organisatsiooni tähelepanuobjektiks. Tunnistan, pidev luubi all olek on väsitav ja kuigi mõte imetletud superkangelasest võis mõne aja eest tunduda just-seda-ma-tahangi ideena, siis karm tegelikkus tabab ka Supermani varem või hiljem. Sagedasti on arusaam, et juht ei tohi teha vigu ja on kõiges täiuslik, liidri enda loodud saatanlik vaimupaie. Liider on kõike muud kui ebainimlik (loe: täiuslik) ning vigade tegemine demonstreerib ka teistele Sinu inimlikkust, süvendades “ta on üks meist” tunnetuse teket. Seda enam, et tõeline liider on pidevas arenguprotsessis, niiet vigade tegemine annab kinnitust ka uue omandamise kohta. Sa ju soovid olla oma inimestele inspireerivaks eeskujuks, kellega osatakse end seostada? Alusta sellega, et Sa oled seda tehes inimlik.

Ümbritse end usaldusisikutega
Sobilike usaldusisikute näol ei ole tegu ühe valmis standardse rolliprofiiliga, vaid Sinu professionaalne usaldusisikute ring võib koosneda nii organisatsioonivälistest (nt endine ülemus, mentor või coach) kui ka –sisestest (nt juhist kolleeg või/ja alluv) indiviididest. Siinjuures on oluline, et need inimesed tunneksid end turvaliselt Sulle oma seisukohtade väljaütlemisel, seega kinnita oma ausa tagasiside ootust lisaks sõnadele ka tegudega. Ei mingisugust ausa arvamuse väljaütleja häbiposti tõmbamist ega sisemist ussitamist! Isegi, kui Sa esitatud seisukohaga ei nõustu, siis austa teist selle väljendamisel. Ja kui ka esmane emotsioon öeldule on see, et vererõhk tõuseb raketina taevasse, siis hinga rahulikult sisse-välja ja analüüsi teavet konstruktiivselt. Võimalik, et selles sõnumis on siiski midagi, mis aitab Sul veelgi paremaks liidriks saada.

Sul on oma tunnetele täielik õigus
Kõik meie tunded on nende tunnetamise hetkel alati okeid ning neid tuleb austada. Võta endale aega, aktsepteeri oma tundeid ja analüüsi nende tagamaid. Kui endale ausalt otsa vaadata ja küsida: “Miks ma tunnen end üksikuna?”, siis on see suur samm lahenduste leidmise poole. Siiras vastus ei aita Sul mitte üksnes tunde põhjust tuvastada, vaid ka sellega teadvustatult tegelema hakata.

Ühine teiste “üksikutega”
Teiste (tipp)juhtidega suhtlemine aitab kogemuslugusid jagada ja teineteisele toeks olla ning nad teavad hästi, millega Sa silmitsi seisad. Teadmine, et on teisigi, kes on “been there, done that” edukalt üle elanud on julgustav ning heaks meeldetuletuseks, et Sa pole kaugeltki mitte üksi.

Ole “põllul”
Elevandiluust tornis (loe: alati kinnise uksega kabinetis) redutav juht ongi isoleeritud, kauge ja tekitab võõrastust, kui ta oma urust väljub. Seda arvesse võttes ei saa Sa ju ometigi teistele nende tundmust pahaks panna. Kui oled bransonlikult käegakatsutav ja oma inimeste keskel, on sel imeline mõju. Olles oma inimeste jaoks olemas, investeerides neisse aega ja näidates üles siirast huvi nende tegemiste vastu (ilma et mõjuksid usaldamatu ja mikromanageeriva kontrollfriigina), saab luua edukaid meeskondi ja organisatsioone. Jagage ühiselt raskusi ja võite, sest üksinda šampuseklaasi vastu monitori kõlistamine tundub üsna nukra perspektiivina.

Värba endale coach
Oma vahetust kogemusest võin kinnitada, et minu liidriteekond sai teadvustatult alguse sellest, kui olin ise coach’itav – see on olnud minu professionaalse elu õigeim otsus. Coach’i kaasamine enda kui liidri arenguprotsessi on kasulik juba seetõttu, et temaga saab rääkida kõigil teemadel ilma, et tal endal selles otsustusprotsessis mingi omakasu sees oleks. Täiesti neutraalse häälena aitab hea coach võimsate küsimuste abil Sul näha mitmeid võimalusi. Ta toetab Sinu eneseavastustlikku teekonda, kus iseendaga aus olles ja enese jaoks võimalusi luues on võimalik igast pudelikaelast läbi ronida.

Säilita tasakaal
Tõepoolest, tööelu hammustab suure ja olulise tüki meie elutordist, aga lisaks liidrile oled Sa ju veel ka palju muudki: võimalik, et oled abikaasa/kaaslane, lapsevanem, sõber… Ja eelkõige oled Sa indiviid, niiet riputa töölt lahkudes oma liidrikostüüm varna ja ole Sina ise kõigis oma elu teistes maiuspalades.

** ** **

Oh need valikud, valikud, valikud

Kokkuvõttes tuleb tõdeda, et meie kätes on alati mitu valikut. Sul on alati valida, kas olla kord aastas majandustulemusi presenteeriv juht või hoida oma kontoriuks inimestele avatuna. Sul on valida, kas usaldada vaid iseennast või ka neid, kes õlg-õla kõrval Sinuga igapäevaselt edulugusid loovad. Sul on valida, kas elada töötamiseks või töötada elamiseks. Sul on valida, kas olla tuulises mäetipus üksi või koos oma inimestega. Mida Sina valid?

Autor: Katri Delimoge
Artikkel on avaldatud ajakirjas “Director” (august 2015)..

EstoniaEnglish